• SEO Nedir?

  • SEO Neden Önemlidir?

  • SEO Aşamaları Nelerdir?

SEO Nedir ?

SEO “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelir. “Search Engine Optimization” İngilizce kelimelerinin kısaltılmış halidir. Arama motorlarındaki “ücretsiz”, “organik”, “editoryal” veya “doğal” arama sonuçlarından trafik alma işlemi için yapılan çalışmaların tamamına SEO denir. Kısaca, sitemizi belirlenen anahtar kelimeler ile aratıldığında ilk sayfalara getirmek için yapılan çalışmalara SEO denir.

Büyük bir hevesle sitenizi açtınız. Artık dünyadan herkes size ulaşabilir ve firmanızı herkese tanıtmaya başladınız. Arkadaşlarınıza, yakın çevrenize duyurdunuz ama site trafiğinize bakıyorsunuz sitenize günlük 1-2 kişilik trafik geliyor. Peki sitemize nasıl trafik çekebiliriz. Sitemizin tanıtımı için reklam veririz böylece hemen sitemize trafik çekmeye başlamış oluruz. Reklama her zaman ücret ödemek zorunda kalırsınız. Reklam ile ilgili konuya daha sonra detaylı değineceğiz. Trafik çekmenin diğer yöntemi ise arama motorunun sayfalarında ilk sıralarda yer almaktır. SEO çalışmaları ile sitenizi aranan kelimelerde ilk sayfalara getirdiğinizde bunun için bir bedel ödemezsiniz. SEO çalışmaları ile siteniz ilk sayfada gözükmeye başlar ve sitenize ücretsiz trafik almaya başlarsınız.

Aşağıdaki örnekte olduğu gibi müşterimiz toptankece.com “keçe” kelimesi aramalarında google’da ilk sırada yer almaktadır. Keçe kelimesinde yaklaşık 15.000.000 sonuç bulunuyor.

SEO Neden Önemlidir?

“Seo nedir” öğrendiğimize göre şimdi “SEO Neden Önemlidir” anlatmaya çalışalım. Sitenizi yaptınız ama siteniz milyarlarca siteden birisi olacaktır. Sitenizle ilgili SEO çalışmaları yapmazsanız milyarlarca site arasında kaybolacaktır. SEO çalışmaları yapılmazsa, sadece direk telefonla görüştüğünüz yada çalışanlarınızın kartvizitlerini paylaştığı kişiler dışında kimse girmeyecektir. Sitenizin daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesini istiyorsanız hemen SEO çalışmasına başlamalısınız. Sitenize daha fazla ziyaretçi gelince doğal olarak müşterileriniz ve gelirleriniz artmış olacaktır. SEO çalışmasında en önemli çalışmalardan birisi kelime analiz planlamasıdır. Kelimeler sizi bulduracak ve ön sırada olursanız o kelimeden en çok gelir elde eden firmalardan biri olursunuz. Kısacası, artık siteniz köyde bir bakkal dükkanı değil, bağdat caddesinde bir market gibi olacaktır.

SEO ile dijital dünyanın arsaları olan kelimeleri sahiplenirsiniz. Artık bu kelimeleri ifade eden aramalar sizi gösterecektir.

SEO (Arama Motoru Optimizayonu) önemlidir.

  • Arama motoru kullanıcılarının çoğunluğunun (% 65’ten fazlası) arama motoru sonuç sayfalarında (SERPS) en iyi 5 öneriyi tıklaması daha olasıdır. Bundan yararlanmak ve web sitenize veya çevrimiçi mağazanıza müşteriler kazanmak için web sitenizin en üst konumlardan birinde görünmesi gerekir.
  • SEO sadece arama motorları değil, iyi SEO uygulamaları da bir web sitesinin kullanıcı deneyimini ve kullanılabilirliğini geliştirir.
  • Kullanıcılar arama motorlarına güvenir ve kullanıcının aradığı anahtar kelimeler için en üst konumlarda bulunması web sitesinin güvenini artırır.
  • SEO, web sitenizin sosyal tanıtımı için iyidir. Web sitenizi Google veya Yahoo’da arama yaparak bulan kişilerin sitenizi Facebook, Twitter veya diğer sosyal medya kanallarında tanıtması daha olasıdır.
  • SEO büyük bir web sitesinin sorunsuz çalışması için önemlidir.
  • SEO rekabetin önüne geçebilir. İki web sitesi aynı şeyi satıyorsa, arama motoru optimize web sitesi daha fazla müşteri ve daha fazla satış yapmak daha olasıdır.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Aşamaları Nelerdir?

Teknik SEO:

Teknik SEO ile arama motorlarının herhangi bir sorun yaşamadan web sitenizi taramasını ve dizine eklemesini sağlayabilirsiniz. Teknik seo parametreleri 300’e yakın parametreden oluşur. Bu nedenle bu çalışmayı seo araçları olarak bilinen yazılımlar ile yapmak daha uygundur. Ücretli ve ücretsiz olarak kullanılan yazılımlar mevcuttur.

Sayfa içi SEO:

Sitenize ve içeriğinize arama motoru dostu hale getirmek için uygulanacak kuralları sitenizin tüm sayfalarında kullanmaktır. Site içi başlık, açıklama, içerik bilgilerinizin sayfalarınızın ilgili olduğu anahtar kelimeler ile uyumlu olması için yapılan çalışmalardır.

Sayfa Dışı SEO:

Web sitenizin başka siteler tarafından tanıtılıyor veya tavsiye ediliyor olmasıdır. Sizi tavsiye eden veya tanıtan siteler ne kadar sektörünüzle ilgili ve ne kadar itibarlı siteler ise bu site dışı çalışmalarınıza o kadar fayda verir.

E-Bültenimize Abone Olun

Etkinlik, E-Ticaret İp Uçları, Trendler ve yeni teknolojilerden haberdar olun

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Continue Reading